Pod względem populacji Islandia zamieszkana przez 313 tysięcy osób zajmuje dopiero 179. pozycję na świecie. Islandczycy żyją średnio ok. 81 lat; średnia dla kobiet to 83 lata, natomiast dla mężczyzn 79 lat. Kraj znajduje się w światowym rankingu na wysokiej 19. pozycji (w Polsce żyjemy średnio nieco ponad 76 lat, co daje nam 78. pozycję na świecie). Islandzki wskaźnik śmiertelności niemowląt – 3,18/1000 – zalicza się do najniższych na świecie.

Proekologiczne programy oraz dbałość o czyste środowisko są dla Islandczyków bardzo ważne. Na dużą skalę wykorzystuje się od dawna zasoby wód geotermalnych, którymi natura hojnie obdarzyła wyspę, m.in.do ogrzewania szklarni, w których uprawia się warzywa, owoce i kwiaty. W Islandii cały czas poszukuje się alternatywne źródła energii. W 2007 r. parlament w Islandii, jako pierwszy na świecie, przyjął projekt rezygnacji z paliw kopalnych.

Zamiast węgla i ropy źródłem energii ma być wodór. Przyjęto, że realizacja tego planu potrwa ok. 30-40 lat, w efekcie czego z islandzkiej ziemi znikną pojazdy spalinowe.

Źródło:  www.iceland.vefur.is